ÇELEN GRUBU

“GAYRİMENKUL DÜNYASI VE FİNANS PİYASALARI ARASINDAKİ KÖPRÜ”

 
Bir aile grubu olan Çelen’e ait ilk şirket Çelen ve Çelen Mimari Tasarım Ltd., 1975 yılında Mustafa S. Çelen tarafından kuruldu ve gayrimenkul geliştirme alanında servislerini yoğunlaştırması ile birlikte zaman içinde birçok konut, turizm, eğitim, ticari ve endüstiyel geliştirme projesine imza attı.

İnşaat sektöründe proje mühendisi olarak çalışmaya başlayan Güniz Çelen yatırım ve geliştirme alanında ilerleyerek; tanınmış bir inşaat şirketi olan Kiska Grubu’nda Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı pozisyonuna dek yükseldi. 1989’dan itibaren, Çelen ve Çelen bünyesinde yatırımcılara danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Zaman içinde çalışmaların takdir görmesi ve talep edilmesi bağımsız bir değerleme ve gayrimenkul geliştirme danışmanlığı firmasının kurulmasında etkin olmuştur. 1995 yılında kurulan Çelen Değerleme Merkezi faaliyetlerini maddi ve maddi olmayan varlık haklarını kapsayan bir değerleme evi ve etkin bir araştırma esası üstüne kurulmuş danışmanlık şirketi olarak şekillendirmiştir.

Firma zaman içinde altyapı, sanayi gibi özel alanlar ve otel, alışveriş merkezi gibi gelir getirici yatırımlar için hazırladığı hizmetleri ile tanınır hale geldi ve ünvanını Çelen Kurumsal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş olarak değiştirdi. Birçok yabancı kurum ve kuruluş tarafından yeterliliği tanınan Çelen, Sermaye Piyasaları Kurumu liste şirketleri arasında yer almaktadır ve üstün nitelikleri ve talebe özel hazırlanan ürünleri ile yatırım grupları tarafından da tercih edilmektedir.

Holdinglerin ve büyük grupların gayrimenkul portföylerine ilişkin yapılan çalışmalarla ve para piyasaları ile kurulan yakın ilişkilerle hizmetler daha kapsamlı hale geldi. 2003 yılında kurulan Çelen Stratejik Yatırım Çözümleri Ltd. şirketi ile birlikte hizmet ağı, gayrimenkul yatırım şirketlerine verilecek birleşme ve satınalma danışmanlığı; sorunlu gayrimenkuller başta olmak üzere gayrimenkul portföy yönetimi ve; borç yeniden yapılandırmaya verilen destek çalışmalarıyla genişledi.

Bugün Çelen Grubu, altyapı, sanayi ve tüm üstyapı gruplarını kapsayan tecrübesiyle, gayrimenkul pazarı ile finans piyasaları arasındaki köprü görevini başarı ile üstlenmektedir.